Haber

Aydın’da devre mülk dolandırıcılığı operasyonunda 104 kişi tutuklandı

Aydın merkezli 29 ilde devre mülk dolandırıcılığına yönelik operasyonda aralarında avukatların da bulunduğu 104 kişi yakalandı.

Aydın İl Jandarma Komutanlığı, Siber Kabahatler Şube Müdürlüğü ekipleri, Kuşadası’nda bir otelin sanal devriye görevi sırasında çok fazla iş ilanı yayınladığını tespit etti.

Otel hizmetleri alanındaki ilana başvuranlara devre mülk teklif edildiğinin belirlenmesinin ardından genişleyen soruşturmada, zanlıların örgütlü hareket ettikleri, elebaşı Ş.Y. Aralarında avukat ve hukukçuların da bulunduğu örgütün 29 ilde faaliyet gösterdiği belirlendi.

Şüphelilerin, devre mülk sahibi mağdurlara ulaşarak, hisselerini oturma izni için yabancı vatandaşlara yüksek bedelle satma vaadiyle “ilan, tapu ve diğer masraflar” adı altında dolandırdıkları iddia edildi.

Ayrıca devremülk ile ilgili hukuki sorun yaşayan mağdurların devremülk iptal davası açma bahanesiyle suç örgütü adına çalışan avukatlar aracılığıyla dolandırıldığı iddia edildi.

MASAK tarafından yapılan araştırmada, zanlıların ve şirketlerinin hesaplarına 342 milyon 888 bin liralık giriş olduğu belirlendi.

Yaklaşık 6 aylık teknik ve fiziki takibin ardından operasyona başlayan jandarma, Aydın merkezli 29 ilde örgüt lideri Ş.Y. aralarında avukatların da bulunduğu 104 kişiyi gözaltına aldı.

İşlemleri tamamlanan 52 zanlı adliyeye sevk edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu