Haber

Hollanda’daki Yahudi akademisyenler ve öğrenciler, Filistinlilere yönelik adaletsizliklere karşı İsrail’e karşı güçlü bir duruş çağrısında bulunuyor

Hollanda’da bir grup Yahudi akademisyen ve öğrenci, Filistinlilere yönelik adaletsizlik devam ettiği sürece ülkedeki üniversite kurumlarına İsrail’e karşı güçlü bir duruş sergilemeleri çağrısında bulundu.

Ülkedeki farklı üniversite, kolej ve araştırma enstitülerinde görev yapan bazı Yahudi akademisyen ve öğrenciler, NRC gazetesinde paylaştıkları açıklamada Gazze meselesine sessiz kalamayacaklarını belirtti.

Açıklamada, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına şiddetle karşı çıktıkları belirtilerek, “Filistinlilere yönelik adaletsizlik devam ettiği sürece, Rusya’nın 1,5 yıl önce Ukrayna’yı işgaline karşı kurumlarımızın gösterdiği güçlü tutumun aynısını talep ediyoruz.” Kelime kullanıldı.

Bildirgede, kalıcı barışın ancak adaletle mümkün olacağı vurgulanarak şu ifadelere yer verildi:

“Kalıcı barış, insan haklarının ve hukukun üstünlüğünün Filistin’de yaşayan herkes için geçerli olduğunun tanınması anlamına gelir. Barış aynı zamanda Gazze ablukasının ve Batı Şeria’nın işgalinin sona erdirilmesi, tüm Filistinli mültecilerin geri dönüş ve Akdeniz’i geçme hakkının tanınması anlamına gelir. Ürdün’e.” “Bu, Filistinliler ve Yahudiler arasında zamanın sonuna kadar tam eşitliğin tanınması anlamına geliyor. Bunun gerçekleşmesi için çok çalışacağımıza söz veriyoruz.”

Açıklamada ayrıca Filistin sivil toplumunun işgalin devamına ve Filistin halkına eşit olmayan muameleye katkıda bulunan İsrail kurumlarıyla her türlü işbirliğini askıya alma çağrısını da destekledi.

Her türlü ırkçılığa, İslamofobiye, antisemitizme ve diğer nefret ifadelerine karşı olduğumuzun vurgulandığı bildiride şu ifadelere yer verildi:

“İsrail’de ve ötesinde, Filistinlilerin hakları konusunda ilkeli bir duruş sergileyen birçok Yahudi sesinden ilham alıyoruz. İsrail’in eylemlerinin Yahudi muhalifleri olarak, İsrail devletine yönelik eleştiri ile Filistinlilerin haklarına bağlılığı eşitleme girişimleri karşısında derin bir öfke duyuyoruz. Yönetim kurullarımızdan tehdit, kutuplaşma “Ayrımcılık ve ayrımcılık ortamına karşı aktif bir şekilde mücadele etmelerini istiyoruz. Bununla savaş karşıtı seslerin sansürlenmesini kastetmiyoruz. Güvenli bir öğrenme ortamı, savaşa ve adaletsizliğe karşı net bir duruşla çelişmez. Böyle bir tutumu ortak misyonumuz olarak görüyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu