Haber

Samandağ Belediye Başkanı: 15 bin çadıra ihtiyaç var

Maraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde 6 Şubat’ta meydana gelen ve 11 ilde yıkıma yol açan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen Hatay’ın Samandağ ilçesinde enkaz kaldırma çalışmaları sürüyor. Deprem bölgesine gönderilen yardımın kendilerine ulaşmadığını belirten Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz, 15 bin çadıra ihtiyaçları olduğunu belirterek, “Bizi yok sayıyorsunuz bari sorunları çözün” dedi.

‘AFAD ÜÇÜNCÜ GÜN BURAYA GELDİ’

Cumhuriyet’ten Çağdaş Bayraktar’a KonuşmaEryılmaz dedi ki:

“O gece tam anlamıyla kıyamet günüydü. Evdeydim tahta olduğu için evin damına kaçtık. Çatı paramparça oldu ve 3 tonluk su depoları ve çatının uğurlu eseri üzerimize düştü. .Ayak parmağımdaki kırıkla kurtulduk.Bak AFAD 3. gün buraya geldi.AFAD’ın önemli bir parçası.Kızılay’ın hiç bir sorumluluğu yok.Görüntü almak amaçlı 10 çadırı var.Sonrası bütün kurumlar buraya müdahale etmekte geç kaldılar.Asker üçüncü gün bire bir geldi.İlk üç gün kaderimize terk edildik.

Mersin başta olmak üzere çevredeki belediye ve kuruluşlardan yardım istedim. Beni arıyorlar, ‘Efendim geldik ama ekipmanımız durduruldu, başka bir şehre yönlendirildi’ diyorlar. Örneğin Mersin Büyükşehir Belediyesi’nden arama kurtarma ekibi ikinci gün yola çıktı. Yolda arkadaşların diğer yere ihtiyaçları olduğu söylenerek ekipmanları alındı. Hayırseverler buraya çok yardım gönderdiler. Ama gelmedi. Yaklaşık 3.000 bina yıkıldı ve yaklaşık 5.000 bina ağır hasar gördü. 45 binden fazla vatandaşımız hayatını kaybetti.

Bir yerde deprem olursa o bölgede yaşayan tüm insanlar depremden etkilenir. Belediye çalışanına ulaşamadım ya kendisi ya da yakınları enkaz altında kaldı. Fen İşleri Müdürü dışında neredeyse hiçbir çalışanıma ulaşamadım. ‘Belediye nerede’ diyenler var, belediye işçisi de mağdur, sizin gibi o da beyin sarsıntısı geçirdi.

‘DEVLETİ TEMSİL EDEN KURUMLARDAN HİÇ BİRİ ARAMADI, VALİ BİLE ‘Merhaba’ DMEDİ

Ciddi bir uyumsuzluk olduğunu ifade eden Eryılmaz, “Kimin ne yaptığı belli değil, kurumlar hazırlıksız yakalandı. Normalde bu tür afetlerde AFAD’ın görevi koordinasyon sağlamaktı, yapamadı. Temsil eden hiçbir kurum olmadı. Devlet beni aradı. Vedalaşmadı. Vali bile arayıp geçmiş olsun demedi. Hala arayıp sormuyorlar” dedi.

Önder Eryılmaz, “Afet anında burada yaşayan insanlarla koordinasyon sağlayamazsınız” diyerek, “Beşinci günün sonunda sadece bir polis gördük, polis yok. Polislerin başı dertte. Yani üç gün sonra Samandağ Emniyet Müdürü’ne ulaşabildik. Enkaz altında kaldı” dedi. sözlerini kullandı.

‘AFAD İSTEDİĞİ GİBİ ÇADIR DAĞITIYOR’

Eryılmaz, ciddi çadır sorunu yaşadıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Evi yıkılmayan vatandaş çadırı da istiyor. Korkuyor. Binalar risklidir. O kadar insan çadırını nereden bulacağım? Devlet beni de bu işe bulaştırmak istemiyor, ‘Muhtarlarla dağıtacağız’ diyor. Şimdiye kadar devletten tek bir çadır almadım. Şu anda nereden bakarsanız bakın 15 bin çadıra ihtiyacımız var. AFAD çadırları dilediği gibi dağıtıyor. Buradaki AKP teşkilatları inisiyatif alıp onları kime isterlerse gönderirler. Yerinin yanında çadırı olan adam arabasına 8-9 tane tahıl yüklemiş. AKP yerel temsilcilerine inisiyatif ve kota veriliyor. Biz ise ne Kızılay ne de AFAD tarafından görülemiyoruz. Anlaşma yapmazlar. Beni vatandaşla karşı karşıya getiriyor. Devlet bunu bilinçli olarak yapıyor. O da kendini bu işin içinden çıkarmaya çalışıyor. Siyasi ve ideolojik bir yaklaşım var.”

‘SU VERSEN NE YAZACAKSIN, DEPO YOK’

Depremzedelerin banyo yapabilecekleri bir ortamın oluşturulamadığını ifade eden Başkan Eryılmaz, şunları söyledi:

“20 gün oldu. Samandağ’a AFAD veya Kızılay’ın yerleştirdiği tek bir konteyner yok. Su yok. Bana su versen ne yazar, tank yok. Su depolarının tamiri için ekibe ihtiyaç vardır. Konutlardaki hasarlı depoların bir an önce yapılması gerekiyor” dedi. (HABER MERKEZİ)

haber-eyyubiye.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu