Haber

Şiddetli Batı Şeria’da Halk Tedirgin: “Korkunç Bir Geceydi”

Mart ayı sonunda başlayacak Ramazan ayı öncesi Batı Şeria’da tansiyonun daha da artmasından korkuluyor.

Filistin haber ajansı WAFA, İsrailli yerleşimcilerin Huwwara kasabasında ve Nablus şehir bölgesindeki diğer üç kasabada en az 40 konutu ateşe verdiğini, düzinelerce dükkan ve arabayı imha ettiğini ve koyunları öldürdüğünü bildirdi.

Yöre halkının bir kısmı hayatlarını kaybetmekten korktuklarını söylerken, bir kısmı da evlerine kapanıp daha dindar olacak başka bir yere kaçmaktan başka çareleri olmadığını düşünüyor.

SES 1 (Arapça): AHMED ABU JOBAIDY, Huwara kasabası sakini:

“Yerleşimciler gruplar halinde bölgemize saldırdılar, evleri ve mülkleri yakarak ağır kayıplar verdiler. Benimki de dahil olmak üzere evlere girmeye çalıştılar, arabamı ve kardeşimin kamyonunu yaktılar. Tüm bölgede korkunç bir gece geçirdik.”

SES 2 (Arapça): Huwwara kasabasında oturan MOHAMMED IBRAHIM:

“(Evlerimizden) çıkamadık çünkü her yerde yerleşimciler vardı. Korkunç bir geceydi. Çocuklar çok korkmuştu. Biz gençler kaçalım ama bu çocuklar ne olacak? Kısacası yerleşimciler her şeyimizi aldılar. Başkan Mahmud Abbas’tan Huwwara kasabasını korumasını talep ediyorum.”

Pazar günü, Batı Şeria’nın Nablus kentinin güneyindeki Huwwara kontrol noktası yakınında hareket halindeki bir araçta bulunan bir Filistinli, iki İsrailliyi vurarak bölgeyi terk etti.

Saldırı üzerine yüzlerce İsrailli yerleşimci, Filistinlilere karşı şiddetli intikam saldırıları düzenleyerek en az bir kişiyi öldürdü, onlarca kişiyi yaraladı ve çevreyi tahrip etti.

Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te İsrail ile Filistinliler arasındaki gerilim Ocak ayının başından bu yana tırmanıyor. Resmi Filistin rakamlarına göre, bu yıl şimdiye kadar 65 Filistinli İsrail askerleri tarafından öldürüldü. İsrail’in verdiği bilgilere göre 13 İsrailli Filistinliler tarafından öldürüldü.

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Gazze’den bildiriyor.

(XHTV)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu