Haber

Ferhat Murat: İnsanların kendilerini yalnız hissetmediklerini gördük

Türkiye, tarihin en büyük iki şokunu arka arkaya yaşadı.

7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerle sarsılan Türkiye’nin 10 ili büyük yıkıma uğradı.

Bölgedeki yaralar sarılırken, Ensonhaber.com YouTube kanalının canlı yayınında bölgedeki son gelişmeler ele alınıyor.

Bölgede yardım ve gözlem amacıyla Adıyaman ve Kahramanmaraş’ta bulunan Siyasi Bağlantıcı Ferhat Murat, canlı yayına bağlanarak izlenimlerini anlattı.

Felaketin büyüklüğüne dikkat çeken Murat, devletin tüm kurumlarının, jandarma, kol kola, belediyenin her partiden bölgede canla başla çalıştığını söyledi.

“İnsanların kendilerini yalnız hissetmedikleri anları gördük”

murat dedi ki:

“Büyük bir afet yaşadık. Bölgede vatandaşlarımızın ciddi sıkıntı içinde olduğunu gözlemledim. Bölgedeydim, yakından gözlemleme şansım oldu. Bölgeye bakılırsa İstanbul’da yaşamak Ankara’dan farklı. Orada çok farklı bir atmosfer, insanların kendilerini yalnız hissetmedikleri anlar gördük.

Ama farklı ortamlarda bazen oradaki insanların motivasyonunu düşürüyor. Bilim adamlarıyla konuştuğumuzda, yakın tarihte bu kadar büyük depremlerin 9 saatin ortasında aniden meydana geldiği görülmemiştir. Bilim adamları hayretle bakıyor. Hollanda’nın 3 katı büyüklüğünde bir alanı kaplayan bir depremden bahsediyoruz.

“Afetin boyutu asıl sorun”

Koordinasyonla ilgili eleştiriler vardı. Bu açıdan bakıldığında Kahramanmaraş’ta bir deprem olduğunda o planlarda çevre illerden grupların oraya gitmesi gerekiyordu ama bütün illerde yaşanan deprem bu planları geçersiz kıldı.

Sorunun ana faktörü budur. Personelin sahada canla başla çalıştığını gördük.

En büyük tecrübeyi burada yaşıyoruz dediler.

Yurt dışından gruplarla da görüştüm. Nasıl görüyorsunuz diye sorduğumda bana verdikleri cevap. hiç bu kadar büyüğünü görmemiştik. Tecrübemize baktığımızda en büyük tecrübeye burada sahip olduğumuzu söylediler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu