Haber

İsveç’te Türkiye ve İslam karşıtı protestolar partiler arasında tartışmaya yol açtı

İsveç Sosyal Demokrat Partisi lideri ve eski Başbakan Mandalena Andersson, ülkede Kuran yakanların İsveç ile İslam alemi arasındaki ilişkileri bozmak isteyenler için “faydalı aptallar” olduğunu söyledi.

İsveç devlet televizyonu SVT’ye konuşan Andersson, İsveç’in NATO’ya üyelik sürecini ve ülkesinde Kuran’ın yakılmasını değerlendirdi.

Andersson, İsveç’in değerli bir NATO sürecinden geçtiğini belirterek, halkı bu sürece yardımcı olmaya çağırdı.

“İsveç’te ifade özgürlüğü yasasına göre iğrenç şeylerin de yapılabiliyor olması, bunların iğrenç şeyler olduğunu düşünmemize engel değil. İsveç ile İsveç arasındaki iyi ilişkileri bozmak isteyen güçlerin işine geliyor. Andersson, “Sapkın bir ruh haliyle Kuran’ı yakarsanız, onu teşvik ederseniz, İslam alemidir” dedi. Bir aptal olurdun. Hükümetin ve Dışişleri Bakanlığı’nın NATO sürecindeki ortamı soğutma girişimlerini de olumlu buluyorum.” sözlerini kullandı.

İsveç Demokrat Partisi’nin “İfade özgürlüğü çerçevesinde 100 Kuran yakılabilir” açıklamalarına vurgu yapan Andersson, “Kendinizi ifade etme hakkınız her zaman var. Ancak bunun doğuracağı sonuçları da düşünme sorumluluğunuz var. İktidarı dışarıdan destekleyen İsveç Demokratlar Partisi ile işbirliği. Dış politika ve İsveç’in güvenliği açısından gözden geçirilmesi gereken bir durum.” dedim.

Aşırı sağcı İsveç Demokratlar Partisi’nin lideri Jimmie Akesson da SVT’ye yaptığı açıklamada Kuran’ın yakılmasını desteklemediğini ancak Kuran yakma hakkına sahip olduğunu iddia etti. İncil, ifade özgürlüğü çerçevesinde.

Sosyal Demokrat Parti’yi eleştiren Akesson, “PKK ve diğer terör örgütleri ile Sosyal Demokrat Parti iç içe geçmiştir. Bu NATO sürecinin önündeki en büyük engeldir.” dedi.

kozan-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu